Този сайт използва "бисквитки" (cookies) за своята ефективност. Продължавайки напред, Вие сe съгласявате с нашата Политика за поверителност

×
National Association of the Municipalities in Republic of Bulgaria

News News

КС НА НСОРБ - Състави от предходни мандати

Home | Работна среща с екип на Световната банка

Работна среща с екип на Световната банка

24.03.2022
Работна среща с екип на Световната банка

Екип на Световната банка представи на среща в НСОРБ напредъка в работата си по консултантския договор с правителството от 2020 г. за подкрепа за Териториални планове за справедлив преход. Целта на договора е българското правителство и 8-те въглеродно-интензивни области, които включват 62 общини, да бъдат подкрепени в подготовката на Териториални планове за справедлив преход (ТПСП).

От 2021 г., когато реално започва изпълнението на споразумението, са проведени проучвания, насочени към събиране на актуална информация на общинско ниво, данни за промишлеността и енергетиката и изследване за уменията, обхващащо отделни икономически дейности, определени като пряко засегнати от въглеродния преход.

Констатациите, до които са достигнали международните експерти, показват, че поради многобройните неизвестности (технологични, регулаторни, финансови, времеви, и др.), свързани с обхвата, дълбочината и времевия график на процеса на декарбонизация на секторно и фирмено ниво, практическият процес на декарбонизация не може да бъде надеждно предвиден и, съответно, очакваните въздействия не могат да бъдат оценени в количествено отношение. Степента на социално-икономическите въздействия за засегнатите компании/индустрии ще варира в широк диапазон: от закриване на бизнес и загуба на работни места  до необходимост от преквалификация/ повишаване на квалификацията на работниците. Очакванията на експертите, са че в засегнатите райони предприятията ще адаптират дейността си към изискванията за декарбонизация чрез въвеждане на нови нисковъглеродни технологии и ще работят за промяна на професионалния профил и умения на своите работници и служители.

Подкрепата за тези райони по линия на Фонда за справедлив преход не предвижда финансиране на преки инвестиции в промишлена декарбонизация, освен при много специфични обстоятелства или чрез специални финансови инструменти. Тя е фокусирана върху смекчаването на потенциалните отрицателни въздействия на прехода, а не върху самата промишлена декарбонизация, бе подчертано по време на срещата.

В края на миналата седмица /17 март/ екипът от международни експерти проведе разговор и с кмета на община Ловеч Корнелия Маринова, на която бе представен новият аналитичен проект на Международната банка за възстановяване и развитие наречен „Компактни градове в България в подкрепа на действия срещу изменението на климата“. Основните партньори на мисията са осем пилотни градове – Пловдив, Ямбол, Враца, Плевен, Бургас, Видин, Габрово и Ловеч. Срещите са част от поредицата инициативи за привличане на подкрепа за новия консултантски пакет със Световната банка.

Експерти на групата досега са работили у нас по реформата във ВиК сектора, въвеждането на тол-системата и разработването на цялостната концепция за интегрирано развитие и структуриране на регионалното планиране за новия програмен период.

Групата на Световната банка включва пет институции: Международната банка за възстановяване и развитие (МБВР), Международната финансова корпорация (МФК), Агенцията за многостранно гарантиране на инвестициите (АМГИ) и Международния център за разрешаване на инвестиционни спорове.